Haberler

12. Zeytin Hasat Günleri'nde Zeytin Çekirdekleri Konseri

12'nci Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri kapsamındaki etkinliklerden biri de Zeytin Çekirdeklerimizin Chromas korosu ile birlikte verdiği konserdi. Altınova Mahallesi’nde düzenlenen konserde, Choromas koro şefi Başak Doğan, Chromas korosu üyeleri, öğretmenlerimiz Cahit Baylav, Gizem Konakoğlu, Hakan Gürkan ve Ceren Türkmenoğlu da öğrencilerimize eşlik ettiler.

Etkinliklere Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ve eşi İlçe Turizm Müdürü Yasemin Gençer, CHP Milletvekili Ahmet Akın, Cumhuriyet Başsavcısı Metin Tokel, belediye başkan yardımcıları, meclis üyelerinin yanı sıra binlerce vatandaş katıldı.

 

Koromuz için yeni sesler seçildi.

6 ve 7 Ekim 2016 tarihlerinde Ayvalık Çok Sesli Çocuk Korosu’nun oluşturulabilmesi için Zeytin Çekirdekleri koro gönüllüsü ve Chromas Koro’sunun Şefi Başak Doğan eşliğinde ses seçmeleri gerçekleştirildi. Taramaların ilk ayağı üçü Ayvalık, bir Sarımsaklı ve bir Altınova’da olmak üzere beş ilköğretim okulunda toplam 156 öğrenciyle yapıldı ve sesleri dinlenen çocuklar Çok Sesli Koro, Büyük Koro ve Ritim olarak gruplara ayrıldı.

Zeytin Çekirdekleri & Chromas Gezici Konseri

Zeytin Çekirdekleri Orkestra ve Korosunda yer alan 32 çocuk ve eğitmenimiz Başak Doğan ile şefliğini yaptığı korosu Chromas’tan 10 kişinin yer aldığı gezici konserde 3 durakta Türkçe, İngilizce ve Fransızca başta olmak üzere çeşitli şarkılara yer verilen mini konserler yapıldı. Duraklar Mor Salkım Kafe önü, Talap Paşa Caddesi ve Ayvalık sebze hali olarak seçildi. 

Boğaziçi Üniversitesi Yaz Kampı

Boğaziçi Üniversitesi’nde farklı bölümlerde okuyan toplam 24 öğrenci iki hafta boyunca Zeytin Çekirdekleri öğrencileri ile spor, dans, bilim, fotoğraf ve tiyatro alanlarında atölyeler yaptı. Her öğrenci grubu için ikişer gün şeklinde yapılan atölyelere toplamda 148 öğrenci katıldı. Gruplar şu şekilde ayrıldı:

 

  1. Grup:  Çakmak Köyü Çocukları
  2. Grup:  Merkez Çocukları
  3. Grup:  Altınova & Sarımsaklı Çocukları
  4. Grup:  Hacıveliler Köyü Sakinleri
  5. Grup: Çakmak Köyü & Merkez Çocukları

 

Yaz kampının ana mekânları olarak Kırlangıç ve İsmet İnönü Kültür Merkezi kullanılırken, 4. grup etkinliği Hacıveliler Köyü’nde yapıldı. Daha önce Zeytin Çekirdekleri Derneği’ne bağışlanan toplamda 336 kitaptan oluşan bir kütüphane aynı zamanda Hacıveliler Mahallesi Eğitim Evi’ne kuruldu.

Hakan Çetinkaya ile bateri atelye çalışması

Türkiye'nin en başarılı bateristlerinde Hakan Çetinkaya, öğrencilerimizle 3 günlük bir bateri atelyesi gerçekleştirdi.

Hayallerim var Sesimde

Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi ile ortak yapılan konserimiz Ayvalık Anfitiyatro'da gerçekleştirildi. Velilerimizi, gönüllülerimizi ve misafirlerimizi ağırladığımız konserimiz büyük bir ilgi ile izlendi.

Boğaziçi Mezunlar Korosu ve Zeytin Çekirdekleri Ortak Konseri - TAKSİYARHİS

1 Haziran tarihinde Boğaziçi Mezunlar Korosu ile İstanbul'da yapılan konserin Ayvalık ayağını tarihi Taksiyarhis kilisesinde gerçekleştirdik.

Bahçeşehir Koleji Yıl Sonu Konseri

Bahçeşir Kolejinde burslu okuyan öğrencimiz ile birlikte diğer çellistler ve öğretmenleri Hakan Gürkan, okulun yıl sonu konserinde 3 eserle sahne aldılar ve büyük beğeni topladılar.

7. Seminer - Bağımlılık ve özgürlük

Ayvalık Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi tarafından gerçekleştirilen VII. Seminer'de, yaygın bir sorun olan 'Bağımlılık' konusu üzerine konuştuk ve tartıştık. Bilgilendirme Uzm. Psk. Gülşah Karadayı tarafından yapıldı. Bu seminere katkılarından ötürü Uzm. Klinik Psk. Ceren Koç ile Yeniden Sağlık ve Eğitim Derneği'ne teşekkürler.

'Kötüye kullanımdan bağımlılık seviyesine geçildiğinde artık bu ömür boyu sürecek bir durumdur. Kişinin bütün hayatını, sosyal çevresini, etkinliklerini yeniden planlaması, yeni beceriler kazanması ve tedavi olması gerekir. Tedavi sadece maddeden uzak kalmaktan ibaret değildir ve tedavi olmuş olmak artık bağımlı olunmadığı anlamına da gelmez. Tüm bu düzenlemeler yeniden kullanımın (relaps) önlenebilmesi içindir. 

Boğaziçi Mezunlar Korosu ve Zeytin Çekirdekleri Ortak Konseri ve İstanbul Gezisi

01 Haziran’da Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği Korosu ile birlikte gerçekleşen konser için Zeytin Çekirdekleri 31 Mayıs - 02 Haziran arası İstanbul'da oldular. Konser provalarından kalan zamanlarında İstanbul'u tanıma fırsatını da bulan öğrencilerimiz konserin ertesi günü Ayvalık'a döndüler.